Zvono Beogradske berze zvonilo za rodnu ravnopravnost po drugi put u Srbiji

16. mart 2020.
Šestu godinu zaredom, berze širom sveta obeležile su Međunarodni dan žena, 8. mart, i istakle značaj rodne ravnopravnosti za ekonomski rast i održivi razvoj. Na događaju „Berzansko zvono za rodnu ravnopravnost“ koji su organizovale Beogradska berza i mreža Globalnog dogovora u Srbiji okupili su se predstavnici i predstavnice poslovnog sektora, sa ciljem da podsete na ključnu ulogu poslovnog sektora i istaknu značaj rodne ravnopravnosti i uloge žena u ekonomskom razvoju.

Ovaj skup se drugu godinu zaredom održava u Srbiji, kao deo globalne godišnje manifestacije “Ring the Bell for Gender Equality”, koju je u periodu od 2-15. marta 2020. u skoro 80 berzi širom sveta.

Berzansko zvono za početak poslovanja su zajedno zvonili g-đa Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, g-đa Marijana Pavlović, predsednica Upravnog odbora mreže Globalnog dogovora u Srbiji (KPMG) i g-din Siniša Krneta, direktor Beogradske berze.

U pozdravnom obraćanju učesnicima skupa, Siniša Krneta je istakao je da je jedan od fundamentalnih principa na kojima počiva Beogradska berza princip ravnopravnosti. Brankica Janković je istakla da je važno da se pitanja rodne ravnopravnosti sagledavaju kao ekonomska pitanja, jer su nam potrebni svi raspoloživi resursi. Potvrdila je da je broj žena preduzetnica sve veći, ali da su to često preduzetnice “iz nužde” koje su prethodno ostale bez posla. Žene nisu dovoljno ohrabrene da se bave određenim zanimanjima, kao što su na primer informaciono-komunikacione tehnologije, pa čak i kreativna industrija. Istakla je važnu ulogu koju muškarci imaju u postizanju rodne ravnopravnosti, jer samo zajednički i u partnerstvu možemo postići napredak.

Lidija Barjaktarević i Nikola Stefanović sa Univerziteta Singidunum predstavili su rezultati istraživanja “Žene čine razliku: Odnos rodne strukture u upravljačkim organima i poslovnog rezultata banke”, koje je pokazalo da je veće učešće žena u izvršnim i upravnim odborima banaka u Srbiji doprinelo njihovim poslovnim rezultatima.

Ove godine, skup je promovisao globalnu kampanju agencije UN Women “Generacija za ravnopravnost” (Generation Equality), kojom se promovišu ženska prava i ostvarivanje Cilja održivog razvoja br. 5 (rodna ravnopravnost i eliminacija svih oblika diskriminacije žena). U tu svrhu, tema održane panel diskusije bila je “Generacija za ravnopravnost: ženska prava i ekonomski razvoj”. Predstavnica UN Women Olja Janković Leković, istakla je važnost ove kampanje u podizanju vidljivosti značaja ženskih prava u široj javnosti, 25 godina nakon usvajanja Pekinške deklaracije i platforme za akciju.

Predstavnice poslovnih banaka podelile su pozitivne primere iz svojih kompanija, koje neguju vrednosti poštovanja ravnopravnosti, uključujući i značajnu zastupljenost žena u upravljačkim telima. Aleksandra Kosanović Strižak iz Erste Banke istakla je primere programa u zajednici kroz koje banka podržava ekonomsko osnaživanje žena i finansijsku edukaciju, uključujući i žene na selu. Istakla je značaj mentorstva za profesionalni i lični razvoj mladih žena. Sandra Lazarević iz Banca Intesa približila je učesnicima programa dobre prakse banke u regrutaciji kvalitetnih saradnika i saradnica. Kroz svoje programe korporativnog volontiranja, banka je uložila značajne resurse u edukaciju preduzetnica i njihovo osnaživanje za pokretanje posla.

U znak podrške ovoj globalnoj inicijativi i ostvarivanju Cilja broj 5 održivog razvoja, Udruženje banaka Srbije je zvanično usvojilo „Principe za osnaživanje žena“ (Women Empowerment Principles - WEPs), koje je na skupu potpisala Slađana Sredojević, specijalista za međunarodnu saradnju, medjunarodne finansijske institucije i obrazovanje.

Manifestaciju globalno podržavaju brojne međunarodne organizacije, kao što su Inicijativa za održive berze (Sustainable Stock Exchanges initiative), UN Globalni dogovor, UN Women, Međunarodna finansijska korporacija (IFC), Svetska federacija berzi (WFE), Žene u industriji fondova (Women in ETFs).